Finansowy mentor radzi!

Dług spadkowy a dział spadku

3 lipca 2017

Wydaje się, że otrzymanie mieszkania w spadku stanowi czystą korzyść. W rzeczywistości trzeba podejść do tego w rozsądny sposób, bowiem w przeciwnym wypadku może się to skończyć naprawdę sporymi stratami finansowymi. Szczególną uwagę trzeba temu poświęcić w sytuacji, kiedy chcemy sprzedać odziedziczoną nieruchomość. Może nam to sprawić wielkie problemy, jeśli mieszkanie jest obciążone kredytem.

Przed zrealizowaniem transakcji spadkobierca musi oczywiście spłacić kredyt. Niestety, takiego wydatku nie można potem odliczyć, przez co może okazać się, że ostatecznie zapłacimy do urzędu skarbowego więcej, niż warte jest samo mieszkanie.

Długu nie zalicza się do kosztów

nieruchomość spadek

Samo ministerstwo finansów jasno dało do zrozumienia, że wydatki takie jak spłata długów nie mogą być liczone do kosztów podatkowych. Pojawiały się oczywiście liczne argumenty przeciwko takiemu stanowisku. W końcu spłata długu jest kosztem – trzeba uregulować takie obciążenie, aby móc sprzedać nieruchomość. Nie przyniosło to jednak żadnych efektów. Zgodnie z przepisami, koszty to wyłącznie te pieniądze, które wydamy na zwiększenie wartości mieszkania w momencie, kiedy należy ono do nas. W przypadku otrzymania spadku, kosztem jest również podatek od spadków i darowizn, który należało zapłacić.

W niektórych przypadkach okazuje się zatem, że nie da się odliczyć żadnych kosztów. Mieszkanie mogliśmy odziedziczyć po rodzinie i nie zapłacić w związku z tym podatku od spadku. Nie ma także obowiązku dokładania żadnych pieniędzy w celu poprawy stanu technicznego nieruchomości.

O tym, że stanowisko to nie ulegnie zmianie świadczy wiele interpretacji, wydawanych przez instytucje skarbowe w całym kraju. Urzędy są tutaj zgodne – spłata długu zaciągniętego przez zmarłego spadkodawcę nie może być zaliczona do kosztów uzyskania nieruchomości. Niestety, w wielu przypadkach sprawia to, że taki spadek przynosi spore straty finansowe. Dziedzicząc takie mieszkanie, z miejsca trzeba zapłacić 19% podatku od uzyskania czystego przychodu.

Sprawdź, zanim przyjmiesz spadek

Jedynym rozwiązaniem jest dokładne sprawdzenie przed przejęciem w spadku nieruchomości, czy nie jest ona obciążona kredytem. Jeśli okaże się to prawdą, trzeba podjąć stosowne kroki. Warto wiedzieć, że spadkobierca który nie zrobi w takiej sytuacji nic i tak zostanie obciążony niechcianym spadkiem w całości. Spadek można odrzucić w całości – w takim wypadku nie otrzymujemy nieruchomości, ale nie zostajemy też obciążeni jej kredytem. Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza trzeba liczyć się z takimi obciążeniami.

Dla spadkobierców jest to niestety bardzo ciężka sytuacja. W wielu przypadkach chodzi przecież o stratę bliskiej osoby. Do tego dochodzi walka z urzędem skarbowym i ponoszenie wielkich strat finansowych na rzecz fiskusa. Jedynym wyjściem jest poczekanie ze sprzedażą mieszkania. Po pięciu latach obowiązek spłaty zostaje z nas zdjęty. Obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży istnieje, jeśli sprzedaż mieszkania nastąpiła po 1 stycznia 2009 roku lub w latach 2007 – 2008. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy przysługuje nam ulga meldunkowa.

Autor

Redakcja finansowymentor.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)