Finansowy mentor radzi!

Kredyt pod zastaw mieszkania

28 czerwca 2017

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie zaciąganego przez siebie kredytu. Jednym z nich jest wykorzystanie w tym celu nieruchomości, ustawiając pod nią hipotekę. Rozwiązanie to cieszy się sporą popularnością i jest mile widziane przez banki, co niekiedy znacznie może ułatwić sam proces zaciągania kredytu. Jeśli jesteśmy w stanie zastawić nieruchomość o odpowiedniej wartości, to w zamian za to będziemy mogli oczekiwać też lepszych warunków kredytu.

Często używa się błędnego terminu kredytu pod zastaw nieruchomości. O wiele lepiej jest mówić o kredycie hipotecznym. Jeśli bowiem używamy naszego mieszkania jako zabezpieczenia kredytu, to bank ustanawia na nie hipotekę. Nieruchomość zostaje wówczas obciążana takimi zobowiązaniami; informacje na ten temat znajdują się w księgach wieczystych.

W jakich sytuacjach warto się na to zdecydować?

Warto pamiętać, że możliwości przy kredycie hipotecznym są dość ograniczone. Pożyczone pieniądze mogą być przeznaczone jedynie na cele związane z daną nieruchomością. Może to być remont, wszelkiego rodzaju przebudowy, budowa nowego domu czy modernizacja. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pożyczki hipotecznej, bowiem tutaj panuje dowolność tego, na co przeznaczymy takie pieniądze. Kredytobiorca nie jest zobowiązany do informowania kogokolwiek o tym, w jaki sposób zamierza wydać pożyczone pieniądze. Samo wzięcie pożyczki albo kredytu hipotecznego to pewne wydatki i konieczność przechodzenia przez złożone formalności. Sam koszt uzyskania takich pieniędzy może przekraczać 1000 zł, w zależności od różnych czynników – przede wszystkim wartości nieruchomości. Trzeba zatem obliczyć, czy w danym przypadku będzie to opłacalne rozwiązanie.

Kredyt czy pożyczka hipoteczna?

Najważniejsza różnica tkwi tu zatem w swobodzie kredytobiorcy. W przypadku kredytu hipotecznego, pieniądze mogą być wydane jedynie na konkretny cel, związany z pracami budowlanymi lub remontowymi.

Pożyczka hipoteczna jest nieco tańsza i daje klientowi większe możliwości jeśli chodzi o spożytkowanie pożyczonych pieniędzy. Świetnie sprawdza się w sytuacji, kiedy stoimy w obliczu większych wydatków, takich jak zakup samochodu czy jakichkolwiek droższych dóbr.

Najważniejsze informacje

mieszkanie na kredyt​Zarówno pożyczki jak i kredyty hipoteczne są obecnie dostępne w ofertach większości dużych banków. Oczywiście, oferty te mogą znacznie się od siebie różnić i dawać klientom odmienne warunki. Trzeba zatem dobrze się z nimi zapoznać, aby móc wybrać coś odpowiedniego.

Oprocentowanie jest tu często bardzo atrakcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że dla banku może to być jedynie sposób na skuszenie klienta pozornym zyskiem. W rzeczywistości kredyt lub pożyczka będzie obciążona dodatkowymi kosztami i prowizjami. Również pod tym względem warto porównywać ze sobą różne oferty i dokładnie czytać w nich wszystkie szczegóły.

Przed zaciągnięciem kredytu lub pożyczki warto sprawdzić inne warunki oraz udogodnienia, oferowane przez bank. Rzeczy takie jak wakacje kredytowe czy wcześniejsza spłata kredytu to bardzo ważne kwestie z punktu widzenia kredytobiorcy.

Więcej na hipotekaporadnik.pl

Autor

Redakcja finansowymentor.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)