Finansowy mentor radzi!

W jaki sposób pozyskać dotację dla istniejącej firmy?

20 stycznia 2021

Z roku na rok można zauważyć wzrastającą tendencję, zgodnie z którą coraz trudniej jest otrzymać dofinansowanie dla własnej firmy, która już od pewnego czasu funkcjonuje na rynku. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych szans na skorzystanie z tej formy pomocy. Czynnikiem decydującym w przypadku standardowych dotacji inwestycyjnych przeznaczonych dla istniejących firm jest przede wszystkim region, w którym mieści się siedziba firmy i w którym ma zostać przeprowadzona inwestycja. Zupełnie naturalne jest to, że w danym roku niektóre przedsiębiorstwa działające na terenie województwa otrzymają dotację, podczas gdy firmy funkcjonujące na obszarze innego regionu nie zakwalifikują się do otrzymania finansowego wsparcia. Należy jednak podkreślić, że sytuacja związana z regulacjami w sprawie dotacji zmienia się dość dynamicznie. Co dokładnie to oznacza? Dla przedsiębiorcy wiąże się to z koniecznością regularnego monitorowania informacji w sprawie dofinansowań. To, że dziś nie natrafiliśmy na pożądane wiadomości nie znaczy, że w ciągu najbliższych dni bądź tygodni nie zostaną ogłoszone stosowne konkursy.

Odnieść sukces

Jaką strategię warto przyjąć, aby zwiększyć swoje szanse na odniesienie sukcesu i otrzymanie dotacji? Oto kilka przydatnych rad.
Pierwszą i kluczową kwestią jest zachowanie czujności. Nie zapominajmy o bieżącym sprawdzaniu konkursów – zarówno o charakterze regionalnym, jak i ogólnopolskich. Tutaj pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku konkursów ogólnopolskich najczęściej jednym ze znaczących kryteriów jest innowacyjność inwestycji w skali kraju. Warto zachować elastyczność i otwarty umysł. Gdy czas jest dla nas istotny i mamy taką opcję, możemy zlokalizować inwestycję w innym województwie. Ważne, aby było to województwo, w którym konkurs dla przedsiębiorstw został w danym roku zaplanowany. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie miejmy na uwadze to, że nie zawsze sama zmiana lokalizacji okaże się wystarczająca. Niekiedy wymagane jest także to, by firma w tym konkretnym województwie posiadała swoją siedzibę, bądź przynajmniej swój oddział. O ile całkowita zmiana siedziby mogłaby być problematyczna i niekoniecznie opłacalna, zważywszy na fakt, że otrzymanie dotacji nigdy nie jest w stu procentach pewne, nad założeniem oddziału można się już zastanowić. Nie powinno to przysporzyć szczególnych problemów a może okazać się opłacalne. Kolejnym wyjściem z tej sytuacji jest również założenie odrębnej firmy, na przykład będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zobacz także: W co inwestować w czasie kryzysu?

Wiele możliwości

Ciekawą opcją są nabory prowadzone w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odnoszą się one do tworzenia i rozwijania mikroprzedsiębiorstw. To nic innego jak konkurs stworzony z myślą o inwestycjach w mikroprzedsiębiorstwach, które funkcjonują na terenach wiejskich lub w niewielkich miasteczkach, których liczba mieszkańców nie przekracza 5 tysięcy. Dzięki tej formie pomocy można uzyskać dotację sięgającą nawet 300 tysięcy zł! Ostateczna wysokość wsparcia wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Na czym polegają zalety tego programu? Najważniejszą z nich jest to, że przedsiębiorcy nie muszą wykazać się tutaj specjalną innowacyjnością. Środki jesteśmy w stanie pozyskać nawet na takie cele, jak zakup maszyn lub urządzeń niezbędnych do wykonywania pracy zarobkowej. Poza tym jest to program o charakterze ogólnopolskim, więc mogą zgłaszać się do niego osoby prowadzące działalność gospodarczą w różnych województwach. Nie wyklucza się firm, które dopiero zostały zarejestrowane ani spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Dowiedz się więcej o pozyskiwaniu dotacji unijnych dla istniejących firm na https://www.a1europe.pl/aktualnosci/dotacje-unijne-dla-firm-juz-istniejacych-dotacje-na-rozwoj-firmy-2019-2020/taee_wfht.

Autor

Redakcja finansowymentor.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)