Finansowy mentor radzi!

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – plusy i minusy

24 kwietnia 2017

Z raportu społecznego wynika, że w 2016 roku z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych skorzystało 54% polskich gospodarstw domowych. 12 lat temu tylko 27 % ankietowanych korzystało z prywatnych placówek. Badania CBOS pokazują, że to krótszy czas oczekiwania na wizytę, brak konieczności skierowania do specjalisty, większe zaangażowanie lekarzy oraz dogodniejsze godziny przyjęć mają wpływ na wzrost zainteresowania polisami zdrowotnymi.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – charakterystyka

prywatna polisa zdrowotnaSektor prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych bardzo się ostatnio rozwinął. Polisy prywatne to płatne dopełnienie ubezpieczenia zdrowotnego zagwarantowanego przez NFZ. Nie warto ryzykować wysokiej FV za leczenie z powodu nieopłaconych składek, ale warto zagwarantować sobie większy komfort leczenia oraz szerszy dostęp do lekarzy specjalistów. Tak myśli większość Europejczyków.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dostępne opcje

  • abonament w prywatnej placówce medycznej,
  • ubezpieczenie zdrowotne w firmie ubezpieczeniowej

Podstawa różnica między nimi to zasięg. Abonament można wykupić bezpośrednio w konkretnej placówce. Ubezpieczenia w firmie zapewnia możliwość korzystania z sieci placówek, nawet w miejscu, gdzie nie ma danej przychodni. Koszty leczenia rekompensuje ubezpieczyciel.

Prywatna polisa zdrowotna – plusy

  1. Szeroki wybór
    Polisy zdrowotne to ubezpieczenia dobrowolne, co wiąże się z faktem, że oferty na rynku są zróżnicowane. Np. ubezpieczenie szpitalne umożliwia hospitalizację w placówce o podwyższonym standardzie, ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) gwarantuje zwrot kosztów lecenia, zaś medyczne zapewnia leczenie ambulatoryjne. Na rynku są również pakiety zapewniające kompleksową ochronę ubezpieczeniową. To różnorodność ofert jest główną zaletą prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Dostępne są polisy na konkretne schorzenia oraz pakiety na opiekę w szerszym zakresie.
  2. Dostępność lekarzy specjalistów
    Następnym plusem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest szersza dostępność lekarzy specjalistów. Nie potrzeba skierowania od lekarza rodzinnego. Wystarczy umówić się na odpowiedni termin. Czas oczekiwania nie wyniesie więcej niż kilka dni. Pacjenci korzystający z państwowej służby zdrowia czekają kilkanaście a nawet dłużej.
  3. Możliwość wykupienia ubezpieczenia w miejscu pracy
    Prywatne polisy w formie pakietów są przeważnie kierowane do firm. Wówczas to pracodawcy pokrywają całkowity lub częściowy koszt. Jeśli jesteś osobą z taką polisą, możesz ją rozszerzyć o najbliższych, np. partnera

Prywatna polisa zdrowotna – minusy

  1. Prywatne ubezpieczenie nie zastępuje świadczeń zapewnianych przez NFZ
  2. Takie polisy mają węższy zakres. Takie sytuacje, jak:
  • popełnienie lub usiłowanie popełnienia samobójstwa lub samookaleczenia się przez ubezpieczonego;
  • działania wojenne, rozruchy, a także akty terroru czy strajki;
  • leczenie i diagnostyka niepłodności;
  • zatrucie alkoholem, substancjami odurzającymi i lekami stosowanymi niezgodnie z zaleceniami lekarskimi

oraz wynikające z nich problemy zdrowotne nie są objęte w polisie prywatnej.

prywatna opieka medyczna​Prywatna opieka zdrowotna a karencja i wyłączenia

Podpisując umowę należy sprawdzić kwestię ewentualnych karencji. To okres, przez który nie możesz skorzystać z ubezpieczenia mimo opłacanej składki, najczęściej dotyczy to najdroższych usług. Jeśli karencja na tę usługę wynosi 60 dni, skorzystasz z niej w ramach polisy dopiero po dwóch miesiącach od podpisania umowy.
Część ubezpieczycieli stosuje tzw. wizyty sanacyjne. Jeśli dotyczy to np. leczenia stomatologicznego - konieczna jest wizyta u dentysty w celu zbadania stanu uzębienia. Ubytki muszą zostać wyleczone odpłatnie. Kolejna wizyta u stomatologa będzie już opłacona z ubezpieczenia.
Występują też limity wizyt lub określonych badań. Dotyczą one najdroższych usług, np. badań rezonansem magnetycznym lub tomografii komputerowej. Informacje o limitach zapisywane są w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie zdrowotne + NFZ?

Nie można całkowicie zrezygnować z NFZ. Jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym, u lekarza bywasz nawet kilka razy w miesiącu i często robisz dodatkowe badania. - polisa w takim wypadku pozwala ci szybko załatwić wizytę i w ramach abonamentu też zrobić badania. 

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Dobierz ubezpieczenie do swoich potrzeb, przeanalizuj stan zdrowia, wydatki, dostępność lekarzy, placówek, badań. Porównaj oferty korzystając z usług porównywarki ubezpieczeń. Rozmowa z konsultantem dodatkowo ułatwi to zadanie. Dopiero wówczas podejmij decyzję.

Autor

Redakcja finansowymentor.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)