Finansowy mentor radzi!

Ubezpieczenie na życie – indywidualne czy polisa grupowa?

11 stycznia 2017

Istnieje wiele czynników, na jakie należy zwracać szczególną uwagę w czasie szukania dla siebie ubezpieczenia na życie. W większości przypadków automatycznie bierzemy pod uwagę głównie wysokość składek, jakie będziemy musieli płacić. Sam zakres ubezpieczenia oraz sytuacje, w których będziemy mogli otrzymać dzięki niemu odszkodowanie to kwestie, które schodzą zwykle na dalszy plan. Polisy grupowe często bywają znacznie bardziej atrakcyjne pod względem finansowym. Warto dowiedzieć się, czy opłacają się również jeśli chodzi o zakres.

Oferty polis grupowych są obecnie bardzo zróżnicowane, dzięki czemu można znaleźć wśród nich produkty o najróżniejszych zakresach świadczeń oraz cenach. Klienci mogą tu liczyć na wiele atrakcyjnych opcji, jak na przykład dodatkowe świadczenia z tytułu narodzin dziecka. Jest to najlepsze rozwiązanie dla pracowników firm, tym bardziej, że opłaty za podstawowe świadczenia ponosi tutaj pracodawca. Firma odpowiada także na terminowe odprowadzanie składek, zatem sam klient nie musi przejmować się właściwie żadnymi formalnościami ani opłatami.

Ubezpieczenie indywidualne czy grupowe?

ubezpieczenie indywidualneJuż na pierwszy rzut oka widać, że polisy grupowe są bardziej atrakcyjne niż indywidualne. Przede wszystkim obowiązują tu znacznie niższe składki, a ubezpieczyciel nie wymaga przechodzenia przez ubezpieczonych stosownych badań, które są zwykle obowiązkowe przy polisach indywidualnych. Głównym tego powodem jest fakt, że objęcie polisą jednocześnie kilkudziesięciu ludzi dla samego ubezpieczyciela pod wieloma względami jest znacznie korzystniejsze. Tak zwane ryzyko ubezpieczeniowe jest w takim wypadku dużo bardziej "rozmyte", bowiem wszystkie potencjalne zagrożenia przy których pojawi się obowiązek wypłaty świadczeń zostają podzielone na szerokie grono pracowników. Trudno w końcu oczekiwać, aby jednakowy wypadek przydarzył się wszystkim w firmie równocześnie. W przypadku polis indywidualnych ryzyko dla ubezpieczyciela jest znacznie wyższe, bowiem ubezpieczenie dotyczy wyłącznie jednej, konkretnej osoby.

Indywidualne ubezpieczenie na życie

Nie oznacza to jednak, że polisa grupowa jest lepsza w każdej sytuacji. Przeciwnie, decydując się na polisę indywidualną również można liczyć na wiele istotnych korzyści. Przede wszystkim klienci mają tu szerokie możliwości jeśli chodzi o ustalenie zakresu kupowanego przez siebie ubezpieczenia. Polisa taka może być również dokładnie dopasowana do konkretnej sytuacji oraz warunków finansowych. Polisa grupowa może obejmować wiele świadczeń, które niektórym osobom zwyczajnie nie są potrzebne. W końcu osoba samotna nie będzie raczej zainteresowana świadczeniem z tytułu narodzin dziecka czy śmierci teściowej. Nie ma tu jednak możliwości zmiany takiego zakresu, bowiem wszyscy objęci polisą grupową są ubezpieczani w takim samym zakresie.

Decydując się na polisę indywidualną można znacznie łatwiej dopasować rodzaj i zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb. W większości przypadków klient może tu wybierać konkretne świadczenia i modyfikować treść polisy tak, aby była ona odpowiednia właśnie dla niego. Wybór na rynku jest ogromny, a wiele polis indywidualnych ma praktycznie tak samo szeroki zakres, jak polisy grupowe. W branży tej panuje spora konkurencja, zatem konkretni ubezpieczyciele robią wiele, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów. To samo dotyczy również czasu trwania ubezpieczenia. Polisy grupowe są pod tym względem ograniczone, podczas gdy polisa indywidualna może zostać wykupiona na wiele dekad.

polisa grupowa​Polisa grupowa

Kwestia polisy grupowej może nieco się skomplikować w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona zmienia pracę. Trzeba liczyć się przy tym z pewnymi formalnościami i koniecznością wybrania jednego z dostępnych rozwiązań. Przeniesienie dotychczasowej polisy do nowego miejsca pracy nie zawsze jest możliwe. Najczęściej trzeba indywidualnie umówić się z ubezpieczycielem co do warunków. Istnieje jednak znaczne ryzyko określenia nowych, nierzadko wyższych niż dotychczasowe składek. Problem ten dotyczy szczególnie osób po pięćdziesiątym roku życia. Niestety, w tej grupie wiekowej zdarza się bardzo wiele zwolnień, zaś ubezpieczyciele właśnie na takie osoby nakładają najwyższe składki.

Polisy indywidualne mimo wszystko mogą zatem być uznane za bezpieczniejsze. W takim wypadku klient sam ustala, jak długo ma trwać takie ubezpieczenie i nie jest w tym uzależniony od żadnych innych czynników. Możliwość określenia zakresu kupowanej przez siebie polisy także jest ważną zaletą.

Autor

Redakcja finansowymentor.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)