Finansowy mentor radzi!

Wypadek w pracy – jak zdobyć odszkodowanie?

8 marca 2017

Sama natura wypadku sprawia, że takiego zdarzenia nie da się przewidzieć czy zaplanować. Takie rzeczy przytrafiają się nam zupełnie niespodziewanie, i nigdy nie możemy z całą pewnością stwierdzić, czy danego dnia nie spadnie na nas jakiekolwiek nieszczęście. Może się to stać w dowolnym miejscu. Dla wielu osób praca jest oczywiście najbardziej ryzykowną okolicznością, ale w gruncie rzeczy można nawet potknąć się na schodach i złamać rękę. O ile nie mamy na to żadnego wpływu, o tyle możemy wcześniej pomyśleć o wielu kwestiach które sprawią, że uporanie się z takimi problemami będzie łatwiejsze.

W razie wypadku w pracy może przysługiwać nam stosowne odszkodowanie. Warto o tym wiedzieć, bowiem rekompensata finansowa może w takiej sytuacji bardzo się przydać. Aby otrzymać takie odszkodowanie, należy pamiętać o kilku sprawach.

Wypadek w pracy – zgłoś pracodawcy lub zleceniodawcy

wypadek przy pracy​Od razu po wypadku należy zawiadomić o nim swojego pracodawcę. Jeśli tylko stan zdrowia na to pozwala, zgłoszenia trzeba dokonać osobiście.

Wypadek przy pracy rolniczej

W przypadku pracy rolniczej zdarzenie należy zgłosić w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Aby instytucja uznała nasze zdarzenie za wypadek, musi zbadać informacje pochodzące z kilku źródeł. Pierwsze to oświadczenie samego poszkodowanego, w którym opisuje on czas i okoliczności wypadku. Drugie – oświadczenie stosownego podmiotu, który dokonuje oceny całego zdarzenia i jego przyczyn.

Wypadek w pracy – sporządź protokół powypadkowy

Protokół powypadkowy jest niezbędny do ubiegania się o odszkodowanie. Najczęściej wykonuje się go już po ustaleniu wszystkich okoliczności oraz przyczyn wypadku; zadanie sporządzenia go spada na pracodawcę. Zwykle potrzebne są minimum trzy egzemplarze protokołu. Pierwszy otrzymuje sam poszkodowany w wypadku, drugi zostaje w firmie, trzeci zaś zostaje przekazany do ZUS – u. Osoba poszkodowana ma prawo do zgłaszania zastrzeżeń co do treści protokołu. Bardzo ważne jest, aby znalazły się w nim wyjaśnienia i zeznania uczestnika wypadku.

Zgłoś roszczenia

Po wypadku należy samemu rozpocząć starania o otrzymanie odszkodowania. Jest to bardzo ważne, bowiem urzędy same nie proponują takich rzeczy poszkodowanym.

Złóż wniosek o świadczenie do ZUS lub pracodawcy

ZUS potrzebuje odpowiedniej dokumentacji niezbędnej do uznania danego zdarzenia za wypadek przy pracy. Podstawą jest sporządzony przez poszkodowanego wniosek, w którym określa się swoje roszczenia – czy ma to być na przykład jednorazowe odszkodowanie, czy też przyznanie renty. We wniosku muszą znaleźć się wszystkie dane pracodawcy, łącznie z numerami PIN oraz REGON. Potrzebne są także dane poszkodowanego – szczególnie numer PESEL oraz NIP.

Do wniosku należy dołączyć sprawozdanie z wypadku, w którym znajdują się wyjaśnienia i zeznania osoby poszkodowanej. Cenne są także informacje, które można ewentualnie otrzymać od świadków wypadku. Wymaga się także oświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia poszkodowanego. Jeśli wypadek był śmiertelny, konieczne jest dołączenie do wniosku aktu zgonu.

Wypadek komunikacyjny – postępowanie

wypadek komunikacyjny w drodze do pracy

Jeszcze inne wymagania obowiązują w przypadku wypadków komunikacyjnych. Wówczas do ZUS – u należy dostarczyć dodatkowe informacje. Numer rejestracyjny pojazdów, dane osobowe uczestników wypadku oraz protokół dochodzenia przeprowadzonego przez policję.

Trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie informacje, jakie zamieszcza się w piśmie do ZUS. Warto umieścić w nich dodatkowe dane, takie jak czas rozpoczęcia pracy w danym miejscu czy informacje o odprowadzaniu składek. W razie jakichkolwiek braków lub zamieszczenia nieuzasadnionych informacji, ZUS prawdopodobnie cofnie nasz wniosek.

Oczekuj na przyznanie świadczenia i bądź cierpliwy

Wszystkie te formalności wydają się być dość przerażające. Trzeba co prawda poświęcić na to nieco czasu, ale zabierając się za wypełnianie wniosków z odpowiednim przygotowaniem, to wcale nie zajmie to wiele czasu. Najważniejsza jest dobra wola pracodawcy, który powinien współpracować z poszkodowanym w całym tym procesie.

Autor

Redakcja finansowymentor.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)