Finansowy mentor radzi!

Kredyt bez umowy o pracę – to możliwe!

3 marca 2017

Wprawdzie uzyskanie przez osobę, która nie ma umowy o pracę jest zadaniem trudnym, ale wcale nie niemożliwym. Musi ona jednak dobrze udokumentować swoje dochody, z których będzie spłacać raty. Przy niskich dochodach o takie dofinansowanie ciężko, ale wiele zależy od tego jakie są koszty kredytu, życia oraz to czy przyszły kredytobiorca jest jedyną osobą w danym gospodarstwie domowym.

Ponadto podstawowym warunkiem przyznawania kredytu jest fakt, że dochody są stałe. Nie jest to jedynie wymagane w przypadku kredytu pod odwrócone aktywa oraz odwróconego kredytu hipotecznego.

Kredyt bez umowy o pracę – co jest ważne?

jak dostać kredyt bez umowy o pracęOsoby pracujące na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy prowadzące działalność mogą więc uzyskać kredyt. Muszą się jednak z tym, że banki takie osoby traktują surowiej. Dla banku liczy się bowiem nie tylko sama wysokość dochodu, ale przede wszystkim jego stabilność. Formy zatrudnienia inne niż umowa o pracę są uważane za gorsze. W momencie kiedy klient wykaże, że umowę ma od pewnego czasu i to na dłuższy okres to ma duże szanse na to, że uzyska kredyt.

Nie wolno się jednak zrażać w przypadku decyzji odmownej ze strony banku. inaczej może bowiem zdecydować inny bank. Warto więc porównać ze sobą różne oferty czy skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który wskaże gdzie można i dobrze jest spróbować, a gdzie nie ma to większego sensu. Banki podczas udzielania kredytów hipotecznych preferują oczywiście osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych (umowa zlecenie czy umowa o dzieło) lub prowadzące własną działalność gospodarczą też mogą uzyskać kredyt, ale muszą przy tym spełnić szereg dodatkowych formalności.

Kredyt a umowa o pracę na czas określony

Kredyt hipoteczny to w zasadzie produkt długoterminowy, zwykle zaciąga się go na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dlatego też banki udzielają to najczęściej osobom zatrudnionym na czas nieokreślony. Daje to bowiem większą gwarancję stałych dochodów oraz płynności finansowej prze cały czas kredytowania. Mniejsze szanse na otrzymanie kredytu mają osoby, których umowa o pracę ma określony czas trwania. W takiej sytuacji banki mogą poprosić o dostarczenie im dodatkowej dokumentacji:

  • rocznej deklaracji podatkowej,
  • wyciągu z konta bankowego,
  • poprzednich umów z pracodawcami,
  • listów intencyjnych od pracodawcy (najlepiej z deklaracją o dalszej współpracy).

Wszystko to ma na celu zbadanie zdolności kredytowej danej osoby. Im wyższe są dochody, tym większe szanse na kredyt i to bez względu an czas trwania umowy.

Kredyt a własna działalność gospodarcza​Kredyt hipoteczny a umowa zlecenia i o dzieło

Osoby, które uzyskują dochody w ramach umów cywilnoprawnych (umowa o dzieło, umowa zlecenie) także mogą starać się o kredyt hipoteczny w niektórych bankach. Zwykle instytucje wymagają pracy w takim trybie przez minimum 12 miesięcy. Ponadto bardzo ważne jest udokumentowanie ciągłości zleceń - dobrze jeśli nie ma przerw dłuższych niż 30 dni. Ponadto bank ocenia czy sytuacja finansowa danej osoby jest stabilna i w miarę przewidywalna. Podobnie jest w przypadku umowy na czas określony. Warto także przedstawić list intencyjny od stałego zleceniodawcy.

Kredyt a własna działalność gospodarcza

Również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny tak jak pracownicy etatowi. W procesie weryfikowania bank bierze pod uwagę średnie dochody z okresu ostatniego roku. Warto przy tym pamiętać, że niektóre banki nie przyznają kredytów przedsiębiorcom, którzy są na rynku mniej niż 2 lata. Wielu z nich decyduje się bowiem na zawieszenie czy zamknięcie działalności po 24 miesiącach w momencie kiedy przestają ich obowiązywać obniżone stawki do ZUS-u (Zakłady Ubezpieczeń Społecznych). Warto o tym pamiętać składając wniosek.

Autor

Redakcja finansowymentor.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)